Από τη Γραμμική Α στη Γραμμική Β

Κάποιες στιγμές είναι σημαντικό να δίνεις τη δυνατότητα στους μαθητές να γνωρίζουν από κοντά όλα όσα μαθαίνουν…

Οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου αφού γνώρισαν τον Μινωικό και Μυκηναϊκό πολιτισμό, αποφάσισαν να δοκιμάσουν τις γνώσεις τους και στην γραφή των προγόνων τους.

Η Γραμμική Α αποτελείται όπως και η Γραμμική Β από συλλαβογράμματα και ιδεογράμματα. Έχουν βρεθεί περί τα 60-70 συλλαβογράμματα και 60 ιδεογράμματα. Περίπου τα μισά από αυτά είναι κοινά με τους χαρακτήρες της Γραμμικής Β, κάτι που οδήγησε στην εικασία ότι η Α είναι πρόγονός της.

Όπως και η Γραμμική Β, έτσι και η Γραμμική Α είναι αποτυπωμένη κυρίως σε πήλινες πινακίδες. Τέτοιες πινακίδες έχουν βρεθεί στην Κνωσό, στη Φαιστό, στην Αγία Τριάδα, στα Μάλλια, στα Χανιά, στις Αρχάνες κ.α. αλλά και εκτός Κρήτης στη Μήλο, στην Κέα, στα Κύθηρα, στη Θήρα, στη Μίλητο και στην Τροία.

Με πολύ αγάπη για την Αρχαία Ιστορία, οι μαθητές μας πήραν τον πηλό στα χέρια και δημιούργησαν πινακίδες με τη Γραμμική Β και τον δίσκο της Φαιστού. Μπράβο παιδιά!

GRAMMIKH6 GRAMMIKH7 GRAMMIKH1 GRAMMIKH2 GRAMMIKH4 GRAMMIKH5

Η καθηγήτρια Καραμαριγώ Γεωργία