THEATRE2

Την Τετάρτη 14/12 το σχολείο μας ταξίδεψε μέχρι τη Θεσσαλονίκη για να παρακολουθήσει τη θεατρική παράσταση «Η Σολομώντεια Λύση» στο Δημοτικό Θέατρο Καλαμαριάς «Μελίνα Μερκούρη».

Η θεατρική αυτή παράσταση είναι βασισμένη στο κινέζικο έργο του 13ου μ.Χ. αι, «ο κύκλος με την κιμωλία» απ' όπου εμπνεύστηκε ο Μπέρτολτ Μπρεχτ το ομώνυμο αριστούργημά του.

«Η Σολομώντεια Λύση» είναι μια αλληγορία με θέμα την αγάπη, στηριγμένη στον πανάρχαιο μύθο. Μία ξεχωριστή, διδακτική παράσταση η οποία μέσα από το γέλιο και την αισιόδοξη ματιά της, μας ταξίδεψε , σ' αυτή τη δύσκολη εποχή, στην αληθινή αγάπη, την ανιδιοτέλεια και τη δικαιοσύνη.

Οι μαθητές μας την παρακολούθησαν με πολύ προσοχή και στο τέλος είχαν τη δυνατότητα να μιλήσουν στους ηθοποιούς οι οποίοι τους προέτρεψαν να ακολουθούν πάντα τα όνειρά τους! Τους ευχαριστούμε πολύ!

THEATRE1 THEATRE2

THEATRE3 THEATRE4