Notice: Undefined index: option in /unitswww1/unitswww12/chal/gym-n-marmar/gymnmarm/public_html/components/com_content/views/category/view.html.php on line 210

Notice: Undefined index: option in /unitswww1/unitswww12/chal/gym-n-marmar/gymnmarm/public_html/components/com_content/views/category/view.html.php on line 214

Notice: Undefined index: view in /unitswww1/unitswww12/chal/gym-n-marmar/gymnmarm/public_html/components/com_content/router.php on line 48

Συλλογικός Προγραμματισμός Σχολικής Μονάδας 2022-23

Παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία- Σχέσεις μεταξύ μαθητών / μαθητριών

1.  Τίτλος Σχεδίου Δράσης: Σχέσεις μεταξύ μαθητών -μαθητριών

Στόχοι: η προαγωγή αλληλεγγύης, η αποδοχή της διαφορετικότητας, η ευγενής άμιλλα, συνεργασία, το ήρεμο σχολικό κλίμα, να μάθουν τα παιδιά να λύνουν τα προβλήματα με την συζήτηση.

Διοικητική λειτουργία- Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών

2. Τίτλος Σχέδίου Δράσης: Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις

Στόχοι:  Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας σε επιμορφωτικά σεμινάρια δια ζώσης και εξ αποστάσεως με σκοπό την προσωπική και επαγκελματική τους εξέλιξη

Προγραμματισμός Εκπαιδευτικού έργου 2023-24

1. Σχέδιο Δράσης: Μαθητές Μαθήτριες και Εκπαιδευτικοί εν δράσει

Άξονας: Σχέσεις μεταξύ μαθητών μαθητριών και εκπαιδευτικών

Συντονίστρια Δράσης: Νίκου Χαρίκλεια

Στόχοι Βελτίωσης :

• Ενίσχυση του δημοκρατικού διαλόγου μεταξύ μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών
  • Ανάπτυξη ενσυναίσθησης και καλλιέργεια κλίματος αμοιβαίου σεβασμού και εμπιστοσύνης

2. Σχέδιο Δράσης: Συμμετέχουμε - συνεργαζόμαστε για το ευ ζην

Άξονας: Σχολείο και κοινότητα

Συντονιστής Δράσης: Τσοπανίδης Νικόλαος

Στόχοι Βελτίωσης:

• Ενίσχυση της εξωστρέφειας της σχολικής μονάδας
  • Εμπλοκή μαθητών/τριών σε δράσεις-δραστηριότητες στις οποίες συμμετέχουν ευρύτερες κοινωνικές ομάδες ώστε να ενισχυθούν οι κοινωνικές τους δεξιότητες (συνεργασία, ομαδικότητα, ενεργητική ακρόαση κ.λ.π.)

Καλώς Ορίσατε στην επίσημη ιστοσελίδα

του Γυμνασίου Ν. Μαρμαρά!!!

Το Γυμνάσιο Ν.Μαρμαρά ιδρύθηκε το 1978 και στεγάστηκε στην αρχή σε ιδιωτικό χώρο, στη συνέχεια σε χώρους της κοινότητας μέχρι τον Ιούνιο του 1989, οπότε απέκτησε το δικό του διδακτήριο, όπου και λειτουργεί ως σήμερα.

Από το σχολικό έτος 1993-94 προστίθεται και η Α΄ λυκείου και το σχολείο λειτουργεί πια σαν Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις. Τις επόμενες δύο χρονιές προστίθενται σταδιακά και η Β΄και η Γ΄λυκείου.

Τη σχολική χρονιά 2015-16 το σχολείο επεκτάθηκε προς τα δυτικά με δύο καινούργιες αίθουσες, εργαστήριο πληροφορικής, γραφείο καθηγητών, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, αποδυτήρια, γραφείο συλλόγου γονέων και κηδεμόνων ενώ η νότια αυλή του περιορίστηκε αρκετά εξαιτίας του κλειστού δημοτικού γυμναστήριου το οποίο θα στεγάζει και διάφορες αθλητικές εκδηλώσεις του σχολείου. «Παράπλευρη» απώλεια της «επιδρομής» αυτών των έργων είναι η δραματική σμίκρυνση του προαύλιου του σχολείου και η έλλειψη χώρων πρασίνου.

Μετά την εξασφάλιση των κτιριακών εγκαταστάσεων ανοίγει ο δρόμος για την ίδρυση ξεχωριστού Λυκείου. Έτσι από το σχολικό έτος 2017-18 οι Λυκειακές Τάξεις μετατρέπονται σε Λύκειο και έκτοτε λειτουργούν πλέον ξεχωριστά δύο σχολεία το Λύκειο Νέου Μαρμαρά και το Γυμνάσιο Νέου Μαρμαρά τα οποία συστεγάνονται.

Υποκατηγορίες

• Ιστορικό