Αρχική
^Επάνω
Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. - ΕΠΑ.Λ. - Π.ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2024-25, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ή μέσω της διαδικτυακής πύλης https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-segeniko-kai-epaggelmatiko-lukeio , συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από την Πέμπτη 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και την Παρασκευή 5 Ιουλίου 2024 και ώρα 23:59.
Στην περίπτωση ανήλικων μαθητών/τριών, την Ηλεκτρονική Αίτηση υποβάλλει ο κηδεμόνας που έχει καταχωρισθεί ως «Κηδεμόνας E-eggrafes» στο ΠΣ myschool με τους κωδικούς TaxisNet, σύμφωνα με την αριθμ. 35099/ΓΔ4/05-04-2024 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.
Η Ηλεκτρονική Αίτηση έχει θέση Υπεύθυνης Δήλωσης του ν. 1599/1986 (Α΄ 75). Για την ολοκλήρωση της διαδικασίας της εγγραφής, οι ενδιαφερόμενοι/ες οφείλουν να υποβάλουν τα δικαιολογητικά που απαιτούνται κατά περίπτωση στη σχολική μονάδα κατανομής.
Σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο πρόβλημα, το σχολείο μπορεί να σας εξυπηρετήσει Πέμπτη 27/6, Παρασκευή 28/6 και Τετάρτη 3/7 από τις 09:00 μέχρι τις 13:00
Περισσότερες πληροφορίες στην Εγκύκλιο
Εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου και Λυκείου Νέου Μαρμαρά παρακολούθησαν το βιωματικό εκπαιδευτικό σεμινάριο "Σεξουαλική Αγωγή στα Σχολεία" διάρκειας 15 ωρών, που υλοποίησε το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ΠΝΟΗ, με Συντονίστρια την κ. Παπαλάμπρου Βασιλική. Ήταν το καλύτερο κλείσιμο της χρονιάς που μπορούσαμε να έχουμε. Ευχόμαστε και σε άλλα.
Μια ακόμα σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της. Ο αγώνας όμως για προσωπική βελτίωση δεν τελειώνει ποτέ.
Τα αποτελέσματα προαγωγής/απόλυσης σχολικού έτους 2023-2024 θα εκδοθούν και θα τοιχοκολληθούν αύριο 19/6/2024 μετά τις 12:00. Οι έλεγχοι τελικής επίδοσης των παιδιών θα δίνονται καθημερινά 09:00 -12:30 μέχρι τις 30 Ιουνίου.
Τους καλοκαιρινούς μήνες Ιούλιο και Αύγουστο το σχολείο θα είναι ανοικτό μόνο κάθε Τετάρτη.
Καλό καλοκαίρι!
Μετά την εκδήλωση που οργανώθηκε στο σχολείο μας την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας με σκοπό την ευαισθητοποίηση των παιδιών στην προστασία των κατοικίδιων ζώων και κυρίως των αδέσποτων, το 15μελές Μαθητικό Συμβούλιο θέλησε να προσφέρει και αυτό κάτι για την προστασία τους. Μετά από επικοινωνία με την υπεύθυνη του Δήμου Σιθωνίας, το 15μελές αποφάσισε να διαθέσει τα χρήματα που περίσσεψαν από μια ημερήσια εκδρομή στην αγορά δύο scanner microchip κατοικίδιων ζώων, που θα είναι πολύ χρήσιμα στον εντοπισμό των αδέσποτων. Είναι μια κίνηση που τιμά ιδιαίτερα τα παιδιά μας και τους αξίζουν συγχαρητήρια!
Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου Ν. Μαρμαρά απένειμε Έπαινο Αποφοίτησης και Αναμνηστικό Ενθύμιο στους/στις μαθητές/τριες της Γ΄ Γυμνασίου που θα συνεχίσουν πλέον τις σπουδές τους στο Λύκειο. "Να θυμάστε ότι το ταξίδι της γνώσης είναι κοπιαστικό και πολλές φορές έχει εμπόδια. Αλλά οδηγεί στο όνειρο! Μην φοβηθείτε τις δυσκολίες, μην σας κάμψουν τα εμπόδια. Ταξιδέψτε μακριά, κυνηγήστε το όνειρό σας και δώστε του ζωή! Εμείς οι γονείς σας θα είμαστε πάντοτε στο πλευρό σας. Με την αγάπη μας και τις ευχές μας!"
Οι γραπτές προαγωγικές/απολυτήριες εξετάσεις του Γυμνασίου για το σχολικό έτος 2023-2024 θα γίνουν σύμφωνα με το πρόγραμμα:
1ος Κύκλος: 08:30 2ος Κύκλος: 10:30
Οι μαθητές/τριες πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο τουλάχιστον 10 λεπτά νωρίτερα. Θα πρέπει να έχουν μαζί τους 2 στυλό μπλε και νερό. Απαγορεύονται: το σβηστικό, κινητό τηλέφωνο, κομπιουτεράκι, smartwatch και γενικά οποιοδήποτε ηλεκτρονικό μέσο μετάδοσης ή αποθήκευσης πληροφοριών ή επικοινωνίας.
Καλή επιτυχία!
Το Σάββατο 18 Μαΐου 2024 με την ευκαιρία του εορτασμού των 100 χρόνων από την δημιουργία του Νέου Μαρμαρά, πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο εκδήλωση με θέμα "Ο Νέος μαρμαράς μέσα από τις εφημερίδες ΠΑΜΠΡΟΚΟΝΝΗΣΙΑΚΟΝ ΒΗΜΑ και ΜΑΡΜΑΡΙΝΑ ΝΕΑ, 1924-1972", ένα ταξίδι στο παρελθόν για να θυμηθούμε γεγονότα από την καθημερινή ζωή των κατοίκων του Ν. Μαρμαρά όπως τα κατέγραφαν οι ανταποκριτές των εφημερίδων. Πρωταγωνιστές της εκδήλωσης ήταν οι Μαρμαρινοί που δημιούργησαν από το μηδέν αυτό το χωριό που ζούμε εμείς σήμερα.
Την εκδήλωση παρουσίασαν οι ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΟΥ ΑΦΡΟΔΙΤΗ, Διευθύντρια του Γυμνασίου Ν. Μαρμαρά, ΛΑΜΠΡΙΝΟΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ, Διδάκτωρ αρχαιολογίας και ΚΑΡΑΝΑΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, Ιστορικός Φιλόλογος. Συμμετείχε και η παραδοσιακή Χωρωδία του Π.Λ.Σ. ΠΡΟΙΚΟΝΝΗΣΟΣ.
Οι μαθητές μας Ευδοκία Σταματικού και ο Παντελής Παξιμαδάς διάβασαν επιστολές από το βιβλίο του Αντώνη Μαρμαρινού «Από την Προποντίδα στα νερά του Αιγαίου, Ο Νέος Μαρμαράς, Τα πρώτα δύσκολα χρόνια». Στον χώρο της εκδήλωσης λειτούργησε έκθεση με αρχειακό υλικό από τα ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΝΕΑ των εφημερίδων 1924-1972 καθώς και Πίνακες Ζωγραφικής του Νικολάου Γ. Φωτάκη με θέμα τον Νέο Μαρμαρά.
Την εκδήλωση παρακολούθησε πλήθος Μαρμαρινών, ενώ ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου κέρασε τοπικά γλυκίσματα.
Την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες στις τοποθεσία "Μπανιέρες" Ν. Μαρμαρά στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος "Ολυμπιακή Παιδεία". Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν στα αγωνίσματα Beach volley, Beach soccer, Άλμα εις μήκος, Αγώνα Δρόμου και Σφαιροβολία.
Ημέρα εθελοντισμού σήμερα και το σχολείο μας μεταμορφώνεται! Μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί μαζί εν δράσει. Με την υποστήριξη του Δήμου και των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου και Λυκείου Ν. Μαρμαρά φροντίσαμε το προαύλιο του σχολείου μας και το Μονοπάτι του Μύλου. Συγχαρητήρια σε όλους!!!
Οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α΄, Β΄, Γ΄ τάξη ημερησίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ.1/ΕΠΑ.Λ./Π.ΕΠΑ.Λ.) για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr). Για διευκόλυνσή σας σας στέλνουμε:
Οι συγκεκριμένες Υ.Δ. θα πρέπει να συμπληρωθούν και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες, εφόσον υπάρχουν, και εν συνεχεία και οι δύο Υ.Δ. να επιστραφούν στη σχολική μονάδα έως τις 22-04-2024, είτε με γνήσιο της υπογραφής είτε μέσω Gov.gr. Οσύνδεσμος για έκδοση Υπεύθυνης Δήλωσης από gov.gr
Την Τετάρτη 3 Απριλίου οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου Ν. Μαρμαρά ενημερώθηκαν από εκπρόσωπο του Κλιμακίου της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ν. Μαρμαρά κ. Παπαστεργίου σχετικά με τις πυρκαγιές: αίτια, κίνδυνοι, κατάσβεση, αντιμετώπιση και κυρίως πρόληψη καθώς και για την χρήση πυροσβεστήρων. Ευχαριστούμε θερμά τον Διοικητή του Κλιμακίου κ. Σίσκο καθώς και τον κ. Παπαστεργίου για την πολύ χρήσιμη και ρεαλιστική παρουσίαση.
Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας που έχει καθιερωθεί η 4η Απριλίου κάθε σχολικού έτους στο Γυμνάσιο - Λύκειο Ν. Μαρμαρά πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών /-τριών και την καλλιέργεια ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό πλάσμα. Η αντιδήμαρχος του Δήμου Σιθωνίας κ. Πατσουράκου Όλγα, η κ. Τσολακίδου Δέσποινα, προϊσταμένη του τμήματος αδέσποτων ζώων και η κ. Σαμίρα, υπεύθυνη φιλοζωικού σωματείου μας μετέδωσαν την αγάπη τους για τα ζώα και ιδιαίτερα τα αδέσποτα και πώς πρέπει να τα φροντίζουμε. Την παράσταση έκλεψε ένα αδέσποτο σκυλάκι που δέχτηκε τα χάδια και την αγάπη από όλους. Ευχαριστούμε θερμά για αυτήν την όμορφη και πολύ ανθρώπινη παρουσίαση.
Συγχαρητήρια σε όλους τους/τριες μαθητές/τριες του Γυμνασίου που τίμησαν με την εξαιρετική εμφάνισή τους στην παρέλαση την εθνική εορτή της 25ης Μαρτίου.
Η εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-25 αφορά στην εισαγωγική τάξη κάθε βαθμίδας, δηλαδή το προνήπιο, την Α΄ Δημοτικού, την Α΄ Γυμνασίου και την Α΄ Γενικού Λυκείου (σε κάποια Πειραματικά νηπιαγωγεία προσφέρονται και θέσεις νηπίων.) Στα Πειραματικά Σχολεία (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια) η εισαγωγή γίνεται με δημόσια ηλεκτρονική κλήρωση που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 17 Μαΐου 2024.
Στα Πρότυπα Γυμνάσια και Πρότυπα Λύκεια με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων η οποία θα διεξαχθεί το Σάββατο 18 Μαΐου 2024. Στην ως άνω δοκιμασία οι μαθητές αξιολογούνται σε δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Δημοτικό Σχολείο ή το Γυμνάσιο κατά περίπτωση, σχετικές με την κατανόηση κειμένων της ελληνικής γλώσσας και μαθηματικών εννοιών. Οι μαθητές δεν απαιτείται να μελετήσουν συγκεκριμένη ύλη για να προετοιμαστούν για τη συμμετοχή τους στην εν λόγω δοκιμασία.
Οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν τη συμμετοχή του παιδιού τους στην κλήρωση ή την δοκιμασία εισαγωγής, υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση, από την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 έως και την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 και ώρα 23:59 μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), κατηγορία Εκπαίδευση, υποκατηγορία Εγγραφή σε σχολείο, ενότητα Αίτηση εισαγωγής μαθητών και μαθητριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία ή μέσω του συνδέσμου
https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/ps-peis-es
Αριθμός εισακτέων μαθητών/τριών σε Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025
Στο πλαίσιο Σχολικών Δραστηριοτήτων θα λειτουργήσει Κινηματογραφική Λέσχη Γυμνασίου με προβολές ταινιών κάθε δύο εβδομάδες στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου και υπεύθυνους καθηγητές την κ. Μπρίκου, την κ. Νίκου και τον κ. Τσοπανίδη.
Η είσοδος είναι ελεύθερη μόνο για μαθητές/τριες Γυμνασίου και Λυκείου και θα προσφέρεται από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων δωρεάν ποπ κορν.
Ευχαριστούμε την ομάδα Parthenon Film Festival για την μηχανή ποπ κορν που μας δάνεισε για τις προβολές.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ:
1. Κυριακή 29/10/2023 και ώρα 18:00 η ταινία "ΤΟ ΚΥΜΑ"("Wave").
2. Κυριακή 12/11/2023 και ώρα 18:00 η ταινία "ΜΑΝΤΑΡΙΝΙΑ" (Tangerines)
3. Κυριακή 26/11/2023 και ώρα 18:00 η ταινία FORREST GUMP
4. Κυριακή 10/12/2023 και ώρα 17:30 η ταινία CHARLIE AND THE CHOCOLATE FACTORY
5. Κυριακή 14/1/2024 και ώρα 17:30 η ταινία FREEDOM WRITERS
6. Κυριακή 28/1/2024 και ώρα 17:30 η ταινία STAND BY ME
7. Κυριακή 11/2/2024 και ώρα 18:00 η ταινία ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ
8. Κυριακή 25/2/2024 και ώρα 18:30 η ταινία ΤΟ ΘΑΥΜΑ (WONDER)
9. Κυριακή 10/3/2024 και ώρα 18:30 η ταινία ΘΕΕ ΜΟΥ, ΤΙ ΣΟΥ ΚΑΝΑΜΕ;
10. Κυριακή 31/3/2024 και ώρα 19:00 η ταινία "ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΔΑΜΑΣΕ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ"
Η Γ΄ Γυμνασίου Ν. Μαρμαρά πραγματοποίησε τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην ΒΟΥΛΗ των Ελλήνων στην ΑΘΗΝΑ στις 2 με 5 Μαρτίου 2024. Τα παιδιά συνοδευόμενα από του εκπαιδευτικούς Τσακαλίδη Κωνσταντίνο, Μπρίκου Δήμητρα και Λαμπρινό Ζαχαρία, είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στην Βουλή, την Ακρόπολη και το Μουσείο της Ακρόπολης, το Α΄ Νεκροταφείο, το Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο, την Εθνική Πινακοθήκη, και να παρακολουθήσουν θεατρική παράσταση και την αλλαγή της Προεδρικής Φρουράς. Η εκδρομή, εκτός του γεγονότος ότι αρκετά παιδιά είχαν συμπτώματα γρίππης και απείχαν αναγκαστικά από ορισμένες δραστηριότητες μαζί με κάποιον από τους εκπαιδευτικούς, ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και εκπαιδευτική.
Την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθεκε εκπαιδευτική επίσκεψη όλων των τάξεων του Γυμνασίου στο Μουσείο Αλιευτικών Σκαφών και Εργαλείων στα Ν. Μουδανιά, όπου έγινε ξενάγηση στην συλλογή παραδοσιακών εργαλείων αλιείας και κατάδυσης. Στον ίδιο χώρο επισκεφτήκαμε και την Έκθεση φωτογραφιών μαθητών/τριών με τίτλο "Χαλκιδική, ο τόπος μου", όπου συμμετέχει και το δικό μας σχολείο.
Στην συνέχεια επισκεφτήκαμε το Κέντρο Βυζαντινού Πολιτισμού ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ στα Ν. Φλογητά, όπου έγινε ξενάγηση στο Κεντρικό Κτίριο του ιστορικού συγκροτήματος, στην έκθεση με ευρήματα από την Χριστιανική Χαλκιδική, στα εργαστήρια συντήρησης βιβλίων, κεραμικών και εικόνων ενώ στο Παλαιό Κτίριο παρακολουθήσαμε 3D βίντεο με θέμα την Ελληνική Επανάσταση του 1821 στην Χαλκιδική.
Η εκδρομή μας κατέληξε στην όμορφη Άθυτο όπου είχαμε χρόνο για φαγητό και βόλτες.
Η 6η Μαρτίου καθιερώθηκε ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, με στόχο να δοθεί ένα συμβολικό μήνυμα επαγρύπνησης απέναντι σε ένα πρόβλημα που κατά τα τελευταία χρόνια εντείνεται, επηρεάζοντας την καθημερινότητα ολοένα και περισσότερων μαθητών. Το πιο σημαντικό μέσο για την αντιμετώπιση του bullying είναι η αλληλεγγύη. Ο καθένας ας γίνει η ασπίδα κάθε μαθητή που είναι θύμα εκφοβισμού.
Αυτό το μήνυμα λοιπόν στείλαμε με την δράση "Σπάω την σιωπή, σπάζοντας μπαλόνια" και με κεντρικό σύνθημα "ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ"
Το Γυμνάσιο Ν. Μαρμαρά συμμετέχει στην Έκθεση Φωτογραφίας με τίτλο "Χαλκιδική, ο Τόπος μου" που θα λειτουργήσει στο Μουσείο Αλιευτικών Σκαφών και Εργαλείων στα Νέα Μουδανιά από 15 Μαρτίου μέχρι 3 Απριλίου 2024. Με την επιμέλεια και καθοδήγηση της καθηγήτριας Καλλιτεχνικών κ. Κωνσταντίας Μακρή, 360 μαθητές/τριες τεσσάρων Γυμνασίων, του Ν. Μαρμαρά, της Νικήτης, του Αγ. Νικολάου και του Παλιουρίου συμμετέχουν με φωτογραφίες τους στην έκθεση.
Εγκαίνια: Παρασκευή 15 Μαρτίου στις 19:00.
Ώρες λειιτουργίας: Δευτέρα έως Παρασκευή 9:00-14:00 και 18:00-21:00
Την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου στο Γυμνάσιο Ν. Μαρμαρά πραγματοποιήθηκε παρέμβαση ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας με θέμα τον Εκφοβισμό στον Φυσικό και Διαδικτυακό Χώρο. Αφιερώθηκε μία διδακτική ώρα για κάθε τάξη, όπου οι Επισκέπτριες Υγείας του Κέντρου Υγείας Αγ. Νικολάου κ. Πράπα Στεφανία και Μπακάνου Ουρανία παρουσίασαν οπτικοακουστικό υλικό σχετικά με τον εκφοβισμό και απάντησαν σε απορίες και ερωτήσεις των μαθητών/τριών.