LETSDOIT2024 12LETSDOIT2024 10LETSDOIT2024 3

LETSDOIT2024 1LETSDOIT2024 5LETSDOIT2024 2

LETSDOIT2024 6LETSDOIT2024 7LETSDOIT2024 8

LETSDOIT2024 9LETSDOIT2024 4LETSDOIT2024 11

Ημέρα εθελοντισμού σήμερα και το σχολείο μας μεταμορφώνεται! Μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί μαζί εν δράσει. Με την υποστήριξη του Δήμου και των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου και Λυκείου Ν. Μαρμαρά φροντίσαμε το προαύλιο του σχολείου μας και το Μονοπάτι του Μύλου. Συγχαρητήρια σε όλους!!!

Οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α΄, Β΄, Γ΄ τάξη ημερησίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ.1/ΕΠΑ.Λ./Π.ΕΠΑ.Λ.) για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr). Για διευκόλυνσή σας σας στέλνουμε:

1. ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ
  2. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ Α, την οποία συμπληρώνει ο γονέας/κηδεμόνας που θα υποβάλει την ηλεκτρονική αίτηση
  3. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ Β, την οποία συμπληρώνει ο άλλος γονέας/κηδεμόνας

Οι συγκεκριμένες Υ.Δ. θα πρέπει να συμπληρωθούν και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες, εφόσον υπάρχουν, και εν συνεχεία και οι δύο Υ.Δ. να επιστραφούν στη σχολική μονάδα έως τις 22-04-2024, είτε με γνήσιο της υπογραφής είτε μέσω Gov.gr. Οσύνδεσμος για έκδοση Υπεύθυνης Δήλωσης από gov.gr

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/psephiaka-eggrapha-govgr/ekdose-upeuthunes-deloses .

adespota1adespotaadespota3

Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας που έχει καθιερωθεί η 4η Απριλίου κάθε σχολικού έτους στο Γυμνάσιο - Λύκειο Ν. Μαρμαρά πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών /-τριών και την καλλιέργεια ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό πλάσμα. Η αντιδήμαρχος του Δήμου Σιθωνίας κ. Πατσουράκου Όλγα, η κ. Τσολακίδου Δέσποινα, προϊσταμένη του τμήματος αδέσποτων ζώων και η κ. Σαμίρα, υπεύθυνη φιλοζωικού σωματείου μας μετέδωσαν την αγάπη τους για τα ζώα και ιδιαίτερα τα αδέσποτα και πώς πρέπει να τα φροντίζουμε. Την παράσταση έκλεψε ένα αδέσποτο σκυλάκι που δέχτηκε τα χάδια και την αγάπη από όλους. Ευχαριστούμε θερμά για αυτήν την όμορφη και πολύ ανθρώπινη παρουσίαση.

pyrosvestiki1pyrosvestiki2

Την Τετάρτη 3 Απριλίου οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου Ν. Μαρμαρά ενημερώθηκαν από εκπρόσωπο του Κλιμακίου της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ν. Μαρμαρά κ. Παπαστεργίου σχετικά με τις πυρκαγιές: αίτια, κίνδυνοι, κατάσβεση, αντιμετώπιση και κυρίως πρόληψη καθώς και για την χρήση πυροσβεστήρων. Ευχαριστούμε θερμά τον Διοικητή του Κλιμακίου κ. Σίσκο καθώς και τον κ. Παπαστεργίου για την πολύ χρήσιμη και ρεαλιστική παρουσίαση.

PARELASI 125 MartiouPARELASI 2

Συγχαρητήρια σε όλους τους/τριες μαθητές/τριες του Γυμνασίου που τίμησαν με την εξαιρετική εμφάνισή τους στην παρέλαση την εθνική εορτή της 25ης Μαρτίου.