Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Το Γυμνάσιο Ν.Μαρμαρά ιδρύθηκε το 1978 και στεγάστηκε στην αρχή σε ιδιωτικό χώρο, στη συνέχεια σε χώρους της κοινότητας μέχρι τον Ιούνιο του 1989, οπότε αποκτά το δικό του, ολοκαίνουργιο διδακτήριο, όπου και λειτουργεί ως σήμερα. Τη σχολική χρονιά 2015-16 το σχολείο επεκτάθηκε προς τα δυτικά με δύο καινούργιες αίθουσες, εργαστήριο πληροφορικής, γραφείο καθηγητών, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, αποδυτήρια, γραφείο συλλόγου γονέων και κηδεμόνων ενώ η νότια αυλή του περιορίστηκε αρκετά εξαιτίας του κλειστού δημοτικού γυμναστήριου το οποίο θα στεγάζει και διάφορες αθλητικές εκδηλώσεις του σχολείου. «Παράπλευρη» απώλεια της «επιδρομής» αυτών των έργων είναι η δραματική σμίκρυνση του προαύλιου του σχολείου και η έλλειψη χώρων πρασίνου.
    Για την ιστορία το 1ο πρακτικό του Γυμνασίου συντάχθηκε την 1/9/1978, ημέρα Παρασκευή. Είναι ο ¨θεμέλιος γραφειοκρατικός λίθος¨ . Το υπογράφει ο πρώτος Γυμνασιάρχης του σχολείου κύριος Βύρων Βουγιούκας και συνυπογράφει ένας και μοναδικός καθηγητής, ο φυσιογνώστης Γεωργάκης Μαλτέζας, ο οποίος μετατέθηκε από το Γυμνάσιο Συκιάς.
    Το κλείσιμο της σχολικής χρονιάς 1978-1979 βρίσκει το σχολείο με 64 μαθητές και μαθήτριες και έξι καθηγητές : 1) το φιλόλογο Θεοδωρακόπουλο Βασίλειο, 2) το μαθηματικό Τολιόπουλο Κων/νο, 3) το φυσιογνώστη Γεωργάκη Μαλτέζα, 4) το γυμναστή Μυστακίδη Δημήτριο, 5) το θεολόγο Ποθητό Δημήτριο και 6) την καθηγήτρια Αγγλικής, Θωμοπούλου Πολυτίμη.
    Από τη σχολική χρονιά 1993-1994 λειτουργεί η πρώτη λυκειακή τάξη ως παράρτημα του Γυμνασίου. Από το 1978 ως και το 1993, ο μέσος όρος αριθμού των καθηγητών του Γυμνασίου ήταν οχτώ (8) και των μαθητών εκατόν οχτώ (108) , ενώ με την δημιουργία των λυκειακών τάξεων από το 1993 έως σήμερα ο μέσος όρος αριθμού των καθηγητών είναι είκοσι (20) ενώ αυτός των μαθητών εκατόν εξήντα (160) . Ο μικρότερος αριθμός, 34 μαθητές, αναφέρεται στη σχολική χρονιά 1981-1982 και ο μεγαλύτερος, 219 μαθητές, τη σχολική χρονιά 1994-1995, όταν λειτούργησαν και οι τρεις λυκειακες τάξεις.
    Το γυμνάσιο διακρίθηκε κυρίως σε αθλητικές εκδηλώσεις (μεγάλες επιτυχίες σε βόλεϊ μαθητριών και στίβο, με πολλά βραβεία και διακρίσεις. Ως λυκειακές τάξεις σημαντικές επιτυχίες είχαν οι μαθητές/τριες μας στις εθνικές εξετάσεις τα τελευταία χρονια με κορυφαία το 1ο βραβείο μαθήτριας Λυκείου σε πανευρωπαϊκό διαγωνισμό αρχαίας ελληνικής γραμματείας.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει και στις πολυπληθείς συμμετοχές του σχολείου σε πολλούς διαγωνισμούς χορού και τραγουδιού με πολλά βραβεία και διακρίσεις.

Στον τομέα του θεάτρου παρουσιάστηκαν από μαθητές με τη βοήθεια των καθηγητών τους πολλές και αξιόλογες παραστάσεις θεατρικές. Ανάμεσα στα πολύ ενδιαφέροντα προγράμματα του σχολείου πρέπει να αναφερθεί και η μακροχρόνια και ποιοτική έκδοση της εφημερίδας μας με τίτλο «Ώρα για διάλειμμα», η πιο αξιόλογη προσπάθεια στη διάρκεια 20 χρόνων βραχύβιων και απλοϊκών εντύπων.

Τέλος, χάριν ιστορίας αλλά και προσφοράς αξίζει να αναφερθούν οι μακροβιότεροι καθηγητές του σχολείου, τα μεσοδόκια και οι σημαίες του που λειτούργησαν για πάρα πολλά- αλλά περισσότερο κι από τριάντα (30) χρόνια στο σχολείο μας. Με σειρά χρονολογίας τοποθέτησής τους αυτοί είναι οι:

1. Θωμοπούλου Πολυτίμη (1979)
  2. Κοσμά Δήμητρα (1979)
  3. Πάγκου Κωνσταντινή (1979)
  4. Γκελής Νικόλαος (1988)
  5. Μαρτζιβάνος Κωνσταντίνος (1988)
  6. Παπαδοπούλου Παρθένα (1989)
  7. Κόκκα Χρυσούλα (1991)
  8. Ζέππος Ιωάννης (1992)
  9. Κυριαζής Τιμολέων (1994)