20231013 102534

Το σχολείο μας αποφάσισε να συμμετάσχει στις περιβαλλοντικές δράσεις του έργου με τίτλο: "Διαδραστικές εκδηλώσεις σε παραλίες και ψαροχώρια" το διήμερο 12 και 13 Οκτωβρίου 2023. Το πρόγραμμα διοργανώνει η ΑΝΕΤΧΑ σε συνεργασία με τον Μη Κερδοσκοπικό Περιβαλλοντικό Σύλλογο Greek Eco Project με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών για θέματα προστασίας των θαλασσών και των ακτών με την ενεργή συμμετοχή τους μέσα από ψυχαγωγικές δραστηριότητες.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2023

Δημιουργία Έργων Τέχνης από Πλαστικά στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων Γυμνασίου Λυκείου (18:00 – 20:00)

Συμμετέχοντες : μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης & γονείς.

•  Θα χρησιμοποιηθούν πλαστικά καπάκια και θα δημιουργηθούν μεγάλα έργα τέχνης με θέμα την θαλάσσια ζωή.
  • Κατασκευή Ξύλινων Πινακίδων με οικολογικά μηνύματα.
  • Ζωγραφική σε πέτρες.

Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2023: Καθαρισμός & Φωτογραφικά Παιχνίδια
___Δράση Καθαρισμού Παραλίας - Καρνάγιο Ν.Μαρμαρά (9:00 – 11:00) (επιλογή παραλίας). Συμμετέχοντες: μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Λύκειο)

• Συλλογή & Ζύγισμα σκουπιδιών
  • Τοποθέτηση Ξύλινων Πινακίδων στην ακτή (από δημιουργίες προηγούμενης μέρας)

___Φωτογραφικά Παιχνίδια με απορρίμματα σε σχηματισμούς Καρνάγιο Ν.Μαρμαρά (11:00-13:00). Συμμετέχοντες: μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Γυμνάσιο)

• Θα σχηματίσουμε φιγούρες της θαλάσσιας ζωής και οικολογικά μηνύματα στην παραλία και θα κάνουμε ομαδικές φωτογραφίσεις με τους συμμετέχοντες μαθητές (με drone)
  • Επίσης δημιουργία Photo Booth για φωτογραφίσεις με φιγούρες και σχέδια της θάλασσας.

___ Απογευματινή Δράση
Κυνήγι Χαμένου Θησαυρού Δασάκι στην Κοινότητα (Δίπλα στο Γήπεδο Μπάσκετ) (17:00 – 19:00) Συμμετέχοντες παιδιά όλων των ηλικιών

• Έπαθλα βιβλία και πολλά δώρα στους νικητές του παιχνιδιού
  • Διανομή 150 φιγούρων από ανακυκλωμένα πλαστικά με θέμα τη θαλάσσια ζωή.

Πλήρες Πρόγραμμα των δράσεων