Στα πλαίσια του προγράμματος «Ενίσχυση και ενδυνάμωση της κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης και ανθεκτικότητας των μαθητών μέσω του θεσμού ψυχολόγου και κοινωνικού λειτουργού, σχολικά έτη 2023-26», θα βρίσκεται στο Γυμνάσιο Ν. Μαρμαρά κάθε Τρίτη ψυχολόγος.

Ο ρόλος της ψυχολόγου σχετίζεται:

Α) με την ψυχοκοινωνική υποστήριξη των μαθητών/τριών, ώστε να αποκτήσουν δεξιότητες διαχείρισης καταστάσεων που τους απασχολούν και απώτερο στόχο την ενδυνάμωσή τους.

Β) με τη συμβουλευτική καθοδήγηση γονέων/κηδομένων και την υποστήριξή τους στο γονικό τους ρόλο. Ο στόχος είναι η συνεργασία και η διασύνδεση του σχολείου με την οικογένεια.

Γ) με την ενημέρωση, την ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε ζητήματα που προβληματίζουν.

Η ψυχολόγος ασκεί τα καθήκοντα της τηρώντας το κώδικα δεοντολογίας του επαγγέλματος και λειτουργώντας με σεβασμό και εχεμύθεια στο σχολικό πλαίσιο

Οι γονείς που επιθυμούν ραντεβού μπορούν να καλούν την διευθύντρια και οι συναντήσεις γίνονται στο χώρο του σχολείου. Επίσης, απαιτείται να συμπληρώσουν μια υπεύθυνη δήλωση προκειμένου τα παιδιά τους να μπορούν να συναντήσουν τη ψυχολόγο.

Υπεύθυνη Δήλωση συναντήσεων