Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι η Ενισχυτική Διδασκαλία στο Γυμνάσιο θα αρχίσει την Τρίτη 9 Ιανουαρίου 2024. Με βάση τις αιτήσεις των μαθητών/τριών θα δημιουργηθούν τμήματα για τα μαθήματα:

Α΄ Γυμνασίου: Αρχαία (2 ώρες την εβδομάδα), Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία (3 ώρες την εβδομάδα), Μαθηματικά (3 ώρες την εβδομάδα) και Φυσική (1 ώρα την εβδομάδα)

Β΄ Γυμνασίου:  Αρχαία (2 ώρες την εβδομάδα), Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία (3 ώρες την εβδομάδα), Μαθηματικά (3 ώρες την εβδομάδα) και Φυσική (1 ώρα την εβδομάδα)

Γ΄ Γυμνασίου: Μαθηματικά (3 ώρες την εβδομάδα) και Φυσική (1 ώρα την εβδομάδα)

Αναλυτικό Πρόγραμμα θα οριστεί μετά την πρόσληψη των καθηγητών/τριών που θα γίνει μέχρι και την Δευτέρα 8 Ιανουαρίου 2024.

Ως ημερομηνία έναρξης της Ενισχυτικής Διδασκαλίας για το σχολικό έτος 2023-24 ορίζεται η Τρίτη 9 Ιανουαρίου 2024.

Η Ενισχυτική Διδασκαλία λήγει με τη λήξη των μαθημάτων και πριν από την έναρξη των εξετάσεων σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία. Η διάρκεια της διδακτικής ώρας ορίζεται σε σαράντα πέντε (45) λεπτά και η διάρκεια του διαλείμματος σε πέντε (05) λεπτά. Η διδασκαλία των μαθημάτων δεν διεξάγεται στις διακοπές και στις αργίες.