Υπενθυμίζουμε ότι σε περίπτωση που κάποιος/α μαθητής/τρια απουσιάζει από το σχολείο λόγω γρίππης ή covid-19, οι απουσίες αυτές καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται με την προϋπόθεση ο γονέας/κηδεμόνας να υποβάλει στο σχολείο Αίτηση για την δικαιολόγηση αυτών των απουσιών και επιπλέον:

α. Σε περίπτωση νόσησης από covid-19 δικαιολογούνται οι απουσίες μαθητών/τριών έως πέντε (05) εργάσιμων ημερών με Υπεύθυνη Δήλωση της παρ. 4 του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 ότι ο/η μαθητής/τρια νόσησε από COVID-19

β. Σε περίπτωση που οι απουσίες οφείλονται στην έξαρση των εποχικών ιογενών λοιμώξεων του αναπνευστικού, από 1ης Νοεμβρίου 2023 έως και 31 Μαρτίου 2024 δικαιολογούνται οι απουσίες έως πέντε (5) εργάσιμων ημερών με την προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης δημόσιου ή ιδιωτικού νοσηλευτικού ιδρύματος ή ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας.