FLOGITA 2α

FLOGITA 3FLOGITA 5FLOGITA 8FLOGITA 6

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθεκε εκπαιδευτική επίσκεψη όλων των τάξεων του Γυμνασίου στο Μουσείο Αλιευτικών Σκαφών και Εργαλείων στα Ν. Μουδανιά, όπου έγινε ξενάγηση στην συλλογή παραδοσιακών εργαλείων αλιείας και κατάδυσης. Στον ίδιο χώρο επισκεφτήκαμε και την Έκθεση φωτογραφιών μαθητών/τριών με τίτλο "Χαλκιδική, ο τόπος μου", όπου συμμετέχει και το δικό μας σχολείο.

Στην συνέχεια επισκεφτήκαμε το Κέντρο Βυζαντινού Πολιτισμού ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ στα Ν. Φλογητά, όπου έγινε ξενάγηση στο Κεντρικό Κτίριο του ιστορικού συγκροτήματος, στην έκθεση με ευρήματα από την Χριστιανική Χαλκιδική, στα εργαστήρια συντήρησης βιβλίων, κεραμικών και εικόνων ενώ στο Παλαιό Κτίριο παρακολουθήσαμε 3D βίντεο με θέμα την Ελληνική Επανάσταση του 1821 στην Χαλκιδική.

Η εκδρομή μας κατέληξε στην όμορφη Άθυτο όπου είχαμε χρόνο για φαγητό και βόλτες.