Την Τετάρτη, 29-3-2017, πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Πολυγύρου η β΄ φάση του Διαγωνισμού Νέας Ελληνικής Γλώσσας που διοργανώνει ο σύλλογος αποφοίτων Φιλοσοφικής Σχολής ΑΠΘ «ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ» και οι σχολικοί σύμβουλοι Φιλολόγων Κεντρικής Μακεδονίας, υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και του ΥΠΠΕΘ.

Στην β’ φάση του Διαγωνισμού συμμετείχαν δώδεκα (12) Γυμνάσια της ΠΕ Χαλκιδικής, το καθένα από τα οποία εκπροσωπήθηκε από πενταμελή ομάδα μαθητών/τριών. Επρόκειτο, δηλαδή, για διαγωνιστική διαδικασία, η επιτυχία στην οποία εξαρτήθηκε από το ομαδικό πνεύμα και τις συλλογικές δεξιότητες των μαθητών/τριών που συμμετείχαν.

Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από τους μαθητές Κολίτσα Δήμητρα, Πραβίτα Κυριακή, Ρεβενικιώτη Ευάγγελο-Ραφαήλ, μαθητές της Γ΄γυμνασίου, Σταματικού Δήμητρα, μαθήτρια της Β΄γυμνασίου και Μιχαλιά Ιωάννα, μαθήτρια της Α΄γυμνασίου. Η πεντάδα αυτή προκρίθηκε μετά από γραπτό ενδοσχολικό διαγωνισμό σε θέματα κοινά σε όλα τα γυμνάσια του νομού Χαλκιδικής.

Πάντως, στη β΄φάση οι βαθμολογικές διαφορές δεν ήταν καθόλου υψηλές. Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριές  μας μάς δίδαξαν αποτελεσματική ομαδική συνεργασία. Εξάλλου σημασία έχει η συμμετοχή και οι εμπειρίες που αποκτούν τα παιδιά και όχι μόνο η διάκριση. Τους/τις αξίζουν θερμά συγχαρητήρια!

Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν και οι φιλόλογοι – σύνδεσμοι του σχολείου μας, κ. Μπουρμπούλιας Βασίλειος και Πατσού Αικατερίνη, που προετοίμασαν  τους μαθητές για να συμμετάσχουν στο Διαγωνισμό. Οι συνάδελφοι/ισσες αυτοί έπαιξαν τον πιο σημαντικό ρόλο στην επιτυχή διεξαγωγή του.