IMG 2391  IMG 2393

Την Τρίτη 8 Μαϊου το Λύκειο συμμετείχε στην εκδήλωση επίδειξης πειραμάτων Φυσικής-Χημείας-Βιολογίας που διοργάνωσε το ΕΚΦΕ Πολυγύρου με σκοπό την ανάδειξη των Φυσικών Επιστημών σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης από το Δημοτικό μέχρι και το ΕΠΑΛ. Το σχολείο μας συμμετείχε με πειράματα Φυσικής με υπεύθυνη την κ. Ραπτοπούλου Ευαγγελία και Χημείας με υπεύθυνη την κ. Γαβριηλίδου Αφροδίτη. Οι μαθητές της Α΄ Λυκείου Ζήση Ιωάννα, Κουκιάλη Ανδρονίκη, Λιτβίνωφ Αλέξανδρος και Ρεβενικιώτης Ευάγγελος-Ραφαήλ πραγματοποίησαν το εντυπωσιακό πείραμα Χημείας "Η οδοντόπαστα του ελέφαντα" με μεγάλη επιτυχία ενώ οι μαθήτριες της Β΄ Λυκείου Καρατζά Μαρκέλλα, Μάρα Δήμητρα, Μαυράκη Βασιλική και Πρασσά Μιχαέλα  πραγματοποίησαν πειράματα Φυσικής στηριζόμενα στους νόμους Διάθλασης του Φωτός και Διατήρησης της Ορμής.

Αυτή η εκδήλωση - πανηγύρι των Φυσικών Επιστημών ήταν μια πολύ ευχάριστη και εποικοδομητική εμπειρία και για τους μαθητές και για τους καθηγητές και ευχόμαστε να επαναληφθεί και τις επόμενες χρονιές με τη συμμετοχή περισσότερων σχολείων.