20171117 085956

44 χρόνια μετά την εξέγερση του Πολυτεχνείου, οι μαθητές του Γ/σιου-Λ.Τ. Ν. Μαρμαρά, μέσα από τις σελίδες της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας θυμήθηκαν όλα εκείνα τα γεγονότα του Νοεμβρίου του 1973. Η κατάληψη του Πολυτεχνείου από τους φοιτητές  υπήρξε γιορτή της ελληνικής νεολαίας, που ενσωμάτωσε τις καλύτερες αγωνιστικές παραδόσεις του λαού μας και πάντα θα λειτουργεί ως πρότυπο  του ασυμβίβαστου αγώνα για την επικράτηση της ειρήνης, για το δικαίωμα στην εργασία, την κοινωνική δικαιοσύνη, τη μόρφωση, τον πολιτισμό, το περιβάλλον.

Τα κείμενα και το χρονικό αναγνώστηκαν από τους μαθητές της β’ γυμνασίου, Πατσουράκο Βαγγέλη, Καρατζά Λυδία, Καμή Μαριάννα, Ζηρίδου Μαριάννα, Μαρτζιβάνου Χριστίνα. Τους μαθητές βοήθησε η καθηγήτρια Καραμαριγώ Γεωργία ΠΕ05.